Czy dopuszczalne są przypadki, w których nie wykonuje się badań zanieczyszczenia gleby i ziemi substancjami oraz pomiarów zawartości tych substancji w wodach gruntowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego. W związku z tym, że w instalacji wykorzystywane są substancje powodujące ryzyko, które mogą negatywnie oddziaływać na glebę, ziemię i wody gruntowe, wnioskodawca do wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego dołączył raport początkowy. Wnioskodawca wskazał, że w związku z głębokim odwodnieniem sąsiedniej kopalni surowców naturalnych wody gruntowe na terenie, gdzie funkcjonuje instalacja objęta pozwoleniem zintegrowanym, nie występują. Tym samym nie przedstawił on wyników pomiarów zawartości substancji powodujących ryzyko w wodach gruntowych, a jedynie przedstawił pomiary ich zawartości w glebie i ziemi.

Jak powinien zareagować organ mając na uwadze zapisy art. 217a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., który mówi, że ustalając w pozwoleniu zintegrowanym sposób i częstotliwość wykonywania badań zanieczyszczenia gleby i ziemi substancjami powodującymi ryzyko oraz wykonywania pomiarów zawartości tych substancji w wodach gruntowych, w tym pobierania próbek, o których mowa w art. 211 ust. 6 pkt 4 p.o.ś., uwzględnia się, że pomiary zawartości substancji w wodach gruntowych, w tym pobieranie próbek, wykonuje się co najmniej raz na 5 lat - o ile takie badania lub pomiary nie opierają się na systematycznej ocenie ryzyka, o której mowa w art. 211 ust. 6 pkt 4 p.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX