Czy dopuszczalne jest zatwierdzenie statutu spółki wodnej która wykazuje że działalność będzie prowadzona również na gruntach nie będących własnością członków spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o zatwierdzenie statutu spółki wodnej zrzeszającej 4 spółki z o.o i kilka osób fizycznych łącznie kilkadziesiąt działek rolnych. Z dokumentów przedstawionych wynika, że terenem działalności spółki wodnej są grunty należące do w/w członków spółki ale także inne należące do innych osób fizycznych, spółek z o.o oraz do Skarbu Państwa tj. Krajowego Ośrodka Wsparcia (KOWR). O w/w fakcie starosta dowiedział się z ewidencji gruntów w trakcie weryfikacji dokumentów.

Czy dopuszczalne jest zatwierdzenie statutu spółki wodnej, która wykazuje, że działalność będzie prowadzona również na gruntach nie będących własnością członków spółki?

Jeżeli tak, to na jakiej zasadzie w postępowaniu administracyjnym w sprawie zatwierdzenia statutu spółki wodnej powinny uczestniczyć osoby, których grunty zostały wykazane w załączniku do statutu, a z imienia i nazwiska osoby te zostały pominięte w dokumentach?

Czy dopuszczalne jest, aby spółka wodna działała na gruntach, które członkowie spółki dzierżawią od innych właścicieli - w tym od KOWRu, innej spółki z o.o i innych osób fizycznych?

Na jakiej zasadzie w/w właściciele gruntów dzierżawionych powinny uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym o zatwierdzenie statutu spółki wodnej – art. 446 ust. 3 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310 z późn. zm.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX