Czy dopuszczalne jest porozumienie stron rozwiązujące stosunek pracy z powołania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Culepa Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy jednostką samorządową – urzędem miejskim. Wątpliwości dotyczą dotychczasowego zastępcy prezydenta miasta, urodzonego w sierpniu 1958 r., zatrudnionego na podstawie powołania - art. 4 ust 1 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - zatrudnionego w dotychczasowej kadencji do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę prezydenta. Zakładamy, że zastępca prezydenta miasta w listopadzie 2023 roku tj. po osiągnięciu wieku emerytalnego składa do Prezydenta miasta oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy z powołania za porozumieniem stron z dniem 29 listopada 2023 r. w związku z przejściem na emeryturę. Zastępcę prezydenta miasta obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

1. Czy w tym przypadku przy założeniu zgody prezydenta na powyższe porozumienie stosunek pracy z powołania ulega rozwiązaniu z dniem 29 listopada 2023 r.?

2. Czy tak złożone oświadczenie skutkuje otrzymaniem przez zastępcę prezydenta w dniu 29 listopada odprawy emerytalnej w myśl art. 36 ust 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych?

3. Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów dopuszczalne byłoby, gdyby nowy organ tj. nowy Prezydent Miasta, w nowej kadencji, po zaistnieniu opisanej powyżej sytuacji powołał tego samego zastępcę prezydenta ponownie na zastępcę prezydenta z dniem 6 grudnia 2023 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX