Czy dopuszczalne jest pominięcie klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych kandydata do pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Baranowska -Górecka Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można przyjąć, że zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO dopuszczalne jest pominięcie klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych kandydata do pracy, gdyż jest ona wyrażona w formie "wyraźnego działania potwierdzającego"?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access