Czy dopuszczalne jest odstąpienie od wydania decyzji ustalającej odpłatność za pobyt w DPS na podstawie art. 61 ust. 2e u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 9 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o określenie, czy dopuszczalne jest odstąpienie od wydania decyzji ustalającej odpłatność na podstawie przepisów art. 61 ust. 2e u.p.s.?

Pierwszorazowo występowaliśmy do właściwego OPS o sporządzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego z córką w 2018 r., zainteresowana odmówiła zgody na przeprowadzenie wywiadu. Informacje potwierdzone przez organ wypłacający świadczenia, w tym zasiłki rodzinne potwierdzało, iż dochody w rodzinie ww. są niskie i nie stanowią podstawy do ustalenia obowiązku wnoszenia odpłatności za pobyt matki w DPS. Została zwolniona z odpłatności. Wprowadzona w 2019 r. nowelizacja przepisów ustawy o pomocy społecznej określiła, iż przypadku niewyrażenia przez osoby zobowiązane zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego właściwy organ ustala określoną przepisem odpłatność za pobyt członka rodziny w DPS zgodnie z art. 61 ust. 2e. OPS wystąpił ponownie wnioskiem o sporządzenie alimentacji (rodzinny wywiad środowiskowy cz. II).

W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, iż ww. nie wyraziła zgody na sporządzenie wywiadu, odmówiła także złożenia oświadczenia. Skierowaliśmy do właściwego OPS-u zapytanie, czy strona została poinformowana o zasadach ustalania odpłatności za pobyt w DPS, w szczególności skutkach odmowy zgody na sporządzenie wywiadu, wg przekazanej informacji zwrotnej pracownik socjalny poinformował zainteresowaną o skutkach niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wywiadu. Uzyskaliśmy informację, że ww. pobiera świadczenia z tytułu niepełnoprawności dziecka: fundusz alimentacyjny, zasiłek rodzinny na dziecko w wieku 5-18 lat, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie wychowawcze.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX