Czy dopuszczalne jest mieszanie osadów ściekowych przed podaniem procesowi suszenia z materiałem strukturalnym w postaci frakcji wysokokalorycznej w celu wytworzenia paliwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 11 stycznia 2018 r.

PYTANIE

Inwestor przewiduje budowę instalacji do biosuszenia/biostabilizacji osadów ściekowych (19 08 05) z oczyszczalni własnych i innych podmiotów. W wyniku procesu suszenia przewiduje się wytworzenie paliwa z odpadów (19 12 10) lub wysuszonego i zhigienizowanego odpadu 19 08 05. Odpad 19 08 05 będzie przekazywany uprawnionym podmiotom do odzysku jako komponent do produkcji RDF lub jako komponent do produkcji produktów nawozowych lub środków wspomagających uprawę roślin.

Czy w przypadku gdy oczyszczalnia ścieków (spółka X) przekazuje osady do planowanej instalacji biosuszenia, należącej do spółki Y będącej w 100% własnością spółki X, dopuszczalne jest przekazywanie wysuszonego odpadu 19 08 05 do procesu odzysku R10?

Pytanie związane jest z art. 96 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o.

Kto jest bowiem właścicielem osadów w tym przypadku?

W ramach instalacji przewiduje się także prowadzenie procesu kompostowania odpadów z dodatkiem odpadów zielonych zbieranych selektywnie.

Czy jeżeli instalacja nie jest wymieniona jako RIPOK, możliwe jest wykorzystywanie wyłącznie odpadów zielonych innych niż komunalne i odpadów zielonych komunalnych - przekazywanych przez podmioty, które nie odbierają tych odpadów od właścicieli nieruchomości?

Czy dopuszczalne jest mieszanie osadów ściekowych przed podaniem procesowi suszenia z materiałem strukturalnym w postaci frakcji wysokokalorycznej (odpady palne) o kodzie 19 12 12, wydzielonej w innych instalacjach ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych, lub odpadów surowcowych, w celu wytworzenia paliwa z odpadów RDF (19 12 10)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX