Czy dopuszczalna jest zmiana uchwały rady gminy poprzedzającej zawarcie w 2014 r. umowy i zastąpienie zgody na okres 10 lat zgodą na 30 lat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy dzierżawy zawartej na 10 lat. Umowa zawarta została w trybie bezprzetargowym po uzyskaniu zgody rady gminy i obowiązuje do lipca 2024 r. Dzierżawca poczynił znaczne nakłady, a z umowy wynika, że po jej zakończeniu nakłady stają się własnością gminy. Dzierżawca z wyprzedzeniem półtorarocznym złożył wniosek o przedłużenie umowy o kolejne 20 lat.

1. Czy dopuszczalna jest zmiana uchwały rady gminy poprzedzającej zawarcie w 2014 r. umowy i zastąpienie zgody na okres 10 lat zgodą na 30 lat?

2. Jeżeli jest to prawnie dopuszczalne, to czy okres dzierżawy w umowie należy zmienić aneksem czy poczekać do lipca 2024 i zawrzeć nową umowę?

3. Jeżeli będzie to aneks, to czy przed jego sporządzeniem należy zmienić wykaz z roku 2014 sporządzony zgodnie z art. 35 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n.?

4. Jeżeli nie można dokonać zmiany uchwały, o której mowa w pkt 1, to czy rada może nową uchwałą wyrazić zgodę na zawarcie umowy z tym samym dzierżawcą na kolejne 20 lat i zgodę na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy?

Co jeżeli w takim przypadku po wywieszeniu wykazu zgłosi się inny chętny na dzierżawę, czy trzeba będzie zrobić przetarg?

5. Jeżeli czynsz w umowie z roku 2014 określony został w oparciu o stawki obwiązującego wówczas zarządzenia i zgodnie z umową był corocznie waloryzowany, a teraz obowiązuje nowe zarządzenie w sprawie stawek czynszu z wyższą stawką, czy można zwiększyć czynsz bez zgody dzierżawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX