Czy dodatkowe warstwy wyrównawcze z uwagi na nierówność istniejącego stropu rozbudowywanego budynku inwestor właściwe kwalifikuje jako roboty wynikające z umowy ryczałtowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2013 r.

PYTANIE

Inwestor zawarł umowę ryczałtową na wykonanie projektu rozbudowy z przebudową budynku użyteczności publicznej. W trakcie realizacji robót inwestor wprowadził roboty zamienne w stosunku do projektu związane ze zmianą systemu ogrzewania (z tradycyjnego grzejnikowego na ogrzewanie podłogowe), tj. został wyłoniony nowy wykonawca robót w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie ogrzewania podłogowego, a wykonawca pierwotnego zadania z uwagi na powyższe podpisał aneks z inwestorem zmniejszający jego wynagrodzenie (tylko rezygnacja z wykonania instalacji sanitarnej c.o.). Wykonawca nie chce jednak zbilansować zakresu wynikającego ze zmniejszenia ilości prac, polegających na zmianie grubości styropianu stanowiącego jedną z warstw podłogowych kondygnacji parteru i piwnicy oraz zaniechaniu układania warstw styropianu na I i II piętrze. Powyższe spowodowane jest wykonaniem przez wykonawcę ogrzewania podłogowego systemowej płyty styropianowej pod instalację ogrzewania podłogowego, stąd nie ma potrzeby wykonania warstw styropianowych przez wykonawcę głównego. Dodatkowo zdaniem inwestora należy dokonać bilansu ilości jastrychu, bowiem w wyniku ułożenia instalacji ogrzewania podłogowego (kubatura rur ogrzewania podłogowego) ilość ta jest inna, aniżeli miała być pierwotnie zastosowana. W umowie ryczałtowej z wykonawcą zamówienia głównego jest zapisane m.in. że roboty zamienne i zaniechane w stosunku do projektu zostaną rozliczone kosztorysem zamiennym z korektą wynagrodzenia. Strony wyrażają zgodę na zmianę wynagrodzenia, w przypadku wspólnego ustalenia konieczności i wartości wykonania robót zamiennych o innej wartości od przyjętej w kosztorysie ofertowym odpowiadającym odpowiedniej kategorii robót zamiennych, lub ich zaniechaniu.

Wykonawca robót zamówienia podstawowego żąda ponadto zapłaty za dodatkowe warstwy wyrównawcze w piwnicy, aby móc wykonać pozostałe warstwy posadzkowe (warstwę jastrychu wykonuje wykonawca zamówienia podstawowego po otrzymaniu plastyfikatorów od wykonawcy ogrzewania podłogowego) zgodnie z projektem, co w ocenie inwestora zawiera się w wynagrodzeniu ryczałtowym.

Czy zasadne jest żądanie inwestora zbilansowania ww. robót związanych ze zmniejszeniem ilości warstw styropianowych i ilości jastrychu?

Czy dodatkowe warstwy wyrównawcze z uwagi na nierówność istniejącego stropu rozbudowywanego budynku inwestor właściwe kwalifikuje, jako roboty wynikające z umowy ryczałtowej, za które nie należy się w żaden sposób dodatkowe wynagrodzenie (projekt nie wspomina o wyrównaniu stropu, ale zakłada, że posadzka kondygnacji będzie równa i będzie wykonana na żądanej rzędnej)?

Jeżeli rację ma inwestor, jak skutecznie argumentować ma swoje racje?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX