Czy dodatek wiejski wypłacany nauczycielom powinien być oskładkowany w trakcie choroby, zasiłku macierzyńskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 17 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 20 listopada 2018 r.

PYTANIE

Czy dodatek wiejski wypłacany nauczycielom na podstawie art. 54 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, powinien być oskładkowany w trakcie choroby, zasiłku macierzyńskiego?

Dodatek wiejski, jako dodatek socjalny, nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli na podstawie art. 30 KN, ale jest przychodem pracownika, którego źródłem nie jest stosunek pracy, ale fakt wykonywania pracy w określonych warunkach. Jest wypłacany zarówno w czasie świadczenia pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego.

A zatem, czy w związku z tym, że dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia, więc nie można zastosować zwolnienia z podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust.1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe gdzie mowa jest że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody, będące składnikami wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, jeżeli są one wypłacane okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku? Czy w związku z tym dodatki socjalne wypłacane nauczycielom przebywającym na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim powinny być oskładkowane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX