Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Twardoch Sebastian
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą spedycyjną i na zlecenie angielskiego klienta organizowaliśmy transport towarów z Anglii do Turcji przez tureckiego przewoźnika (to jest duża firma transportowa w Turcji). Otrzymaliśmy fakturę zakupową od klienta tureckiego (bez żadnego naliczonego podatku) za transport towarów na odcinku Anglia-Turcja (transport przechodzi przez odcinek Polski). Ten klient turecki podaje nam na fakturze swój numer identyfikacyjny. Podejrzewam, że jest to jakiś ich numer "podatkowy", jednak nie jest on zarejestrowany w Unii, czyli nie ma VAT UE. Faktura jest na kwotę 1000 euro, transport się zakończył 9 września, kurs 4,1824 = 4182,40 PLN.

Jak teraz powinnam naliczyć i odliczyć podatek VAT od takiej usługi?

Czy mam naliczyć i odliczyć import usług ze stawką 0% (posiadam dokument list przewozowy CMR mówiący o tym, że towar dotarł do Turcji)?

Jak ująć taką usługę w deklaracji VAT-7 od strony podatku należnego?

Czy mam tę kwotę 4182,40 tylko ująć w poz. 11?

Import usług i wpisać wartość podstawy opodatkowania w polu 27, czy powinnam to też uwzględnić w polu nr 11a – w tym nabycie od podatników podatku od wartości dodanej usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u. w poz. 29?

Czy od strony podatku naliczonego, czyli w deklaracji VAT-7 od strony nabycia usług pozostałych, mam też dodać tę kwotę 4182,40 do poz. 41 deklaracji?

Co w sytuacji, gdyby np. do mnie jako spedytora nie dotarł list przewozowy pokazujący przekroczenie granicy Unii – czy wtedy muszę naliczyć 23% podatek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację