Czy do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami należy ustalić dochód z pominięciem dochodu z tytułu zasiłku chorobowego przysługującego po utracie zatrudnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Wnioskodawczyni do dnia 30 listopada 2018 r. posiadała uprawnienia do renty chorobowej wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (nie posiadała uprawnień do zasiłku rodzinnego, gdyż dochód rodziny przekraczał ustawowe kryterium). W miesiącu grudniu 2018 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, do wniosku złączając: decyzję o przyznaniu prawa do zasiłku chorobowego do dnia 30.11.2018 r. oraz decyzję o odmowie przyznania prawa do zasiłku chorobowego od dnia 01.12.2018 r. wraz z pismem informującym, iż od decyzji odmawiającej prawa do świadczenia z ZUS wniosła skargę do sądu, a postępowanie jest w toku.

Czy organ może potraktować dochód uzyskiwany do dnia 30.11.2018 r. jako dochód utracony, a w przypadku gdy w późniejszym czasie, tj. np. w miesiącu marcu 2019 r. ZUS przyzna decyzją z miesiąca marca 2019 r. prawo do świadczenia chorobowego od miesiąca grudnia i dokonania pierwszej wypłaty za okres grudzień 2018 r. - marzec 2019 r. w miesiącu marcu 2019 r., tutejszy organ powinien doliczyć dochód stronie od miesiąca kwietnia 2019 r.?

Czy też potraktować dochód ten jako ciągłość (gdyż wcześniej również strona była uprawniona do tożsamego świadczenia z ZUS) i policzyć dochód z roku 2017 r.?

Czy też w tej sytuacji, organ powinien zawiesić postępowanie w stosunku do wniosku strony z grudnia 2018 r. w związku z koniecznością "wyjaśnienia zagadnienia wstępnego przy inny organ lub sąd"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX