Czy do wymiany w ramach istniejącej linii 220kV łańcuchów izolatorowych o innych niż obecnie parametrach wymagane jest zgłoszenie robót budowlanych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jastrzębski Maciej
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

Czy do wymiany w ramach istniejącej linii 220kV łańcuchów izolatorowych o innych niż obecnie parametrach wymagane jest zgłoszenie robót budowlanych zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., czy przedmiotowy zakres robót mieści się w zakresie użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem tzw. "bieżącej konserwacji" i nie podlega reglamentacji pr. bud.?

Poniżej przesyłam stanowisko orzecznictwa ws. interpretacji pojęcia "bieżąca konserwacja": Stosownie do utrwalonej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, przez pojęcie bieżącej konserwacji, należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowalnym robót nie polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mających na celu utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu użytkowania go w stanie zgodnym z jego przeznaczeniem, a także w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, czy też zniszczeniem. Tak więc bieżącą konserwacją będą prace budowlane wykonywane na bieżąco, w węższym zakresie niż roboty budowlane określone jako remont (tak m.in.: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5.04.2006 r., II OSK 704/05, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z 15.05.2008 r., II SA/Go 36/08, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 4.11.2010 r., II SA/Wr 486/10). Teza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12.01.2007 r., II OSK 460/06 stanowi, iż jako bieżącą konserwacją można określić roboty polegające na wymianie jednych elementów na inne - nowe, bez konieczności odtwarzania stanu pierwotnego, co jest warunkiem koniecznym przy kwalifikowaniu robót budowlanych jako remontu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX