Czy do uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej bez ograniczeń trzeba posiadać tytuł magistra inżyniera architekta, czy wystarczy tytuł magistra inżyniera na innym kierunku studiów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 kwietnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Smarż Joanna
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2014 r.

PYTANIE

Czy w związku z § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie należy rozumieć, że w oparciu o art. 14 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane do uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej bez ograniczeń trzeba posiadać tytułu magistra inżyniera architekta, czy wystarczy tytuł magistra inżyniera na innym kierunku studiów, np. ukończone budownictwo (inżynier) oraz gospodarka przestrzenna (magister inżynier) - studia uzupełniające?

Program ukończonych w 2007 r. studiów drugiego stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna (studia te dały podstawy uzyskania również kwalifikacji urbanisty przed deregulacją) posiada treści kształcenia porównywalne do studiów drugiego stopnia na kierunku architektura, a zupełnie inny niż program studiów drugiego stopnia na kierunku budownictwo, kwalifikowanego jako wykształcenie pokrewne do specjalności architektonicznej. Przepisy powyższe określają, że wymóg ukończenia studiów na kierunku odpowiednim (studia drugiego stopnia) dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych uznaje się za spełniony, jeżeli informacje zawarte w suplemencie do dyplomu wskazują, iż nie mniej niż jedna trzecia programu studiów określonego w punkach ECTS lub liczbie godzin zajęć obejmuje zajęcia kształtujące wiedzę i umiejętności odnoszące się do zakresu kierunku studiów.

Czy w przypadku specjalności architektonicznej informacje zawarte w suplementach do dyplomów z ukończonych studiów należy porównywać, np. z programem kształcenia określonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 września 2011 r. w sprawie standardów kształcenia na kierunkach studiów weterynarii i architektury, czy może należy to ustalać w inny sposób?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX