Czy do umów na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej organizowanej przez powiat mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 14 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do umów na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej organizowanej przez powiat na podstawie ustawy z 5.08.2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej mają zastosowanie przepisy ustawy z 11.09.2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) - art. 359-361?

W jaki sposób należy przeprowadzić procedurę wyboru jednostek świadczących te usługi zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, uwzględniając jednocześnie art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, w przypadku zamówień klasycznych o wartości mniejszej niż progi unijne?

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej wprost wskazuje, że powiat zawiera porozumienie z okręgową izba adwokacką i radą okręgowej izby radców prawnych właściwymi dla siedziby władz powiatu (art. 10 ust 1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej) oraz narzuca wybór organizacji pozarządowej w otwartym konkursie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (art. 11 ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX