Czy do udzielania zamówień na usługę orzekania o niepełnosprawności przez lekarzy stosuje się ustawę - Prawo zamówień publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2023 r.

PYTANIE

W strukturze Ośrodka Pomocy Społeczne działa Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, którego głównym zadaniem jest wydawanie orzeczeń przez komisje orzekające. W składzie komisji znajdują się między innymi lekarze orzecznicy różnych specjalności. Każdy lekarz zasiadający w składzie komisji orzekającej musi być powołany przez Prezydenta Miasta oraz musi posiadać lub uzyskać uprawnienia do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności nadawane prze Wojewodę po ukończeniu stosownego szkolenia. Wynagrodzenie lekarzy jednej specjalności dotychczas nie przekraczało 130 000 zł rocznie jednak w tym roku nastąpił znaczny wzrost liczby orzeczeń i łączne wynagrodzenie lekarzy jednej specjalności prawdopodobnie przekroczy kwotę 130 000zł, przy czym nie jest możliwe technicznie, aby jeden wykonawca – lekarz jednej specjalności, zrealizował samodzielnie zamówienie. Lekarze orzecznicy zwykle pracują w innych instytucjach, a orzekanie jest ich pracą dodatkową, tym samym dysponują ograniczonym czasem, ponadto komisje często obywają się równolegle. Aktualnie jest bardzo niewielu lekarzy zainteresowanych tego rodzaju pracą, jest wręcz problem z pozyskaniem lekarzy chętnych do orzekania. Problemem jest także wysokość wynagrodzenia za wydawanie orzeczeń. Wynagrodzenie proponowane przez MOPR jest dla wielu lekarzy zbyt niskie. W związku z tym są duże trudności z pozyskaniem lekarzy do pracy. Osoby chcące współpracować nie są zainteresowane składaniem ofert czy jakimikolwiek innymi czynnościami związanymi z ubieganiem się o uzyskaniem zamówienia.

Czy do udzielenia zamówienia na usługę orzekania należy stosować Prawo zamówień publicznych? Jeśli tak, to jaki tryb postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX