Czy do przeliczenia przyjąć kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy sp. z o.o. Dokonujemy zakupu towarów handlowych od dostawców z UE w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Faktury przeliczamy wg średniego kursu NBP waluty z dnia poprzedzającego ich wystawienie (księgujemy je z datą wystawienia) i ten sam kurs waluty stosujemy do przeliczenia ceny towarów handlowych przyjmowanych do magazynu (PZ). Zdarza się, że towary handlowe są reklamowane u dostawcy, reklamacja zostaje uwzględniona i dostawca wystawia nam fakturę korektę na towary reklamowane (wadliwe, uszkodzone). Z uwagi na koszty, dostawca nie chce jednak odbierać od nas tych towarów, pozostawia je więc w naszym magazynie. Mimo, że są to towary mniej lub bardziej uszkodzone, dochodzi do sytuacji nieodpłatnego ich otrzymania (cena zostaje skorygowana do 0, a towar pozostaje u nas).

Jaki kurs waluty przyjąć do wyceny takich towarów: z daty poprzedzającej datę wystawienia faktury pierwotnej (czyli pozostać przy kursie, po jakim towar przyjęto odpłatnie do magazynu), czy z daty poprzedzającej uznanie towarów, jako przyjęcie nieodpłatne, tj. z daty poprzedzającej wystawienie faktury korekty (tego dnia bowiem towary stają się nieodpłatnym świadczeniem)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX