Czy do projektowanego budynku użyteczności publicznej podzielonego na dwa odrębne lokale wystarczy zapewnić jeden ogólnodostępny ustęp?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Projektowany budynek użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej przekraczającej 100 m2 ma być podzielony na dwa odrębne, niezależne, całkowicie wydzielone lokale, z niezależnymi wejściami, każdy o powierzchni mniejszej niż 100 m2.

Czy dla spełnienia wymogu wynikającego z § 84 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t., iż w budynku użyteczności publicznej i zakładu pracy należy urządzić ustępy ogólnodostępne (z wyłączeniem wynikającym z § 84 ust. 1a r.w.t., iż ustępów ogólnodostępnych, o których mowa w ust. 1, nie urządza się w budynku obsługi bankowej, handlu lub usług o powierzchni użytkowej do 100 m2 włącznie) wystarczające będzie zapewnienie ustępu ogólnodostępnego wyłącznie w jednym z dwóch lokali?

Budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 100 m2 – jeden ustęp ogólnodostępny, jednakże nie jest możliwe stwierdzenie, czy lokale będą użytkowane w tych samych porach dnia; konieczne jest zapewnienie ustępu ogólnodostępnego w każdym z dwóch lokali; należy lokale rozpatrywać odrębnie, uznając, iż skoro każdy z wydzielonych lokali ma powierzchnię mniejszą niż 100 m2 – zastosowanie mają przepisy § 84 ust. 1a r.w.t. – i nie zachodzi konieczność zapewnienia ustępu w żadnym z lokali.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX