Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2013 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2012 r.

PYTANIE

Podatnik ma podpisaną umowę o pracę z pracodawcą norweskim. Pracuje głównie na statku. Pracodawca nie odprowadzał podatku, a w umowie podatnika jest zapis, że powinien sam rozliczać się w kraju swojej rezydencji podatkowej (Polska). Praca statku wykonywana była na wodach terytorialnych USA.

1) Jaką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania należy stosować?

2) Czy do pracy niezwiązanej z transportem na morzu, a dotyczącej np. statków wykonujących prace budowlane, należy stosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczące marynarzy?

3) Jakie diety naliczyć podatnikowi z związku z art. 21 ust. 1 pkt 20 u.p.d.o.f.?

4) Czy w przypadku, gdy w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wyniknie:

- iż dochód powinien zostać opodatkowany za granicą,

- podatnik nie osiągnął żadnych dochodów w Polsce,

- metodą unikania podwójnego opodatkowania jest metoda wyłączenia z progresją,

- podatnik nie osiągnął żadnych dochodów w Polsce,

nadal można twierdzić, iż nie ma obowiązku opodatkowania tego dochodu w Polsce (zwracam uwagę na aspekt dotyczący braku faktycznego opodatkowania za granicą)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?