Czy do powierzchni wyłączonej z produkcji rolniczej należy wliczać przydomowe ogródki skalne, trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2016 r.

PYTANIE

Wydział ochrony środowiska starostwa powiatowego - jako organ ochrony gruntów rolnych i leśnych - wydaje na wniosek inwestora decyzje zezwalające na wyłączenie gruntu rolnego z produkcji rolniczej. Powierzchnię gruntu podlegającą wyłączeniu ustala np. geodeta z odpowiednimi uprawnieniami w oparciu o informacje zawarte w projekcie budowlanym. Często wyłączeniu podlega powierzchnia przeznaczona np. pod budowę domu jednorodzinnego i związanych z nim wszelkich utwardzeń itp., czyli wyłączona zostaje powierzchnia, na której zostało rozpoczęte inne niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntu. W sytuacji gdy powierzchnia wyłączona na cele budownictwa mieszkaniowego nie przekracza 0,05 ha dla budynku jednorodzinnego i 0,02 ha na każdy lokal mieszkalny w przypadku budynku wielorodzinnego, nie nalicza się należności i opłat za wyłączenie. Na skutek np. tyczenia budynku następuje ujawnienie (zmiana użytków) w ewidencji gruntów użytku oznaczonego jako Bp- obejmującego powierzchnię wyłączoną z produkcji. Częstym zjawiskiem jest to, że po inwentaryzacji powykonawczej geodeta, dokonując pomiarów i zmieniając użytek Bp na B, wykazuje powierzchnię wyłączoną większą niż powierzchnia, jaka została wyłączona decyzją.

Czy w tej sytuacji wydział geodezji powinien przekazać informację do wydziału ochrony środowiska o faktycznym wyłączeniu powierzchni większej niż wydana była na to zgoda? W sytuacji gdy wydział geodezji przekaże te informacje, to czy wydział ochrony środowiska powinien wszcząć postępowanie na podstawie art. 28 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. - i za powierzchnię wyłączoną bez wymaganej decyzji należy naliczyć opłaty i należności, podwyższając je o 10%?

Wydział geodezji tłumaczy różnice pomiędzy powierzchnią wyłączoną na podstawie decyzji zezwalającej na jej wyłączenie a powierzchnią ujawnioną na skutek inwentaryzacji powykonawczej tym, że rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków – dalej r.e.g.b. - w załączniku nr 6 - Zaliczanie gruntów do poszczególnych użytków gruntowych, w wierszu "tereny zabudowane i zurbanizowane, tereny mieszkaniowe – B", nakazuje geodetom zaliczać do tych terenów także: m.in. ogródki skalne, trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki. Z kolei u.o.g.r.l. "pozwala" powierzchnie biologicznie czynne pozostawić jako grunty rolne. Idąc tokiem myślenia geodetów, należałoby wyłączać z produkcji rolniczej praktycznie całe działki. Pytanie tylko, na jakiej podstawie wyłączać np. działkę o powierzchni 15 arów, skoro na 5 arach dokonuje się faktycznej zmiany użytkowania gruntu rolnego. Należy wspomnieć, że plany zagospodarowania działek nie wykazują istnienia np. trawników i kwietników itp. W odpowiedziach zamieszczonych w serwisie pojawiają się sugestie, że skoro proces budowlany obejmuje powierzchnię np. 400 m˛, to na działce o powierzchni 700 m˛ jako grunty rolne może pozostać 300 m2. Należy pamiętać, że każda zmiana użytku rolnego na zabudowany (R na np. B) powoduje także zmianę wysokości opłat za podatek od gruntu.

Jak w związku z niezgodnością u.o.g.r.l. i r.e.g.b. należy dokonywać wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX