Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć trzynastkę wypłaconą na podstawie poprzedniej umowy o pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć "trzynastkę" dotyczącą wcześniejszej umowy?

Pracownik, który w 2014 r. przez 9 miesięcy był zatrudniony w jednostce samorządowej na podstawie umowy o pracę na czas określony po przerwie w 2015 r. został ponownie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. W takcie trwania umowy w 2015 r. wypłacono dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r. "trzynastkę". W lutym 2016 r. pracownik zachorował. Niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, więc podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć "trzynastkę" za 2014 r., która dotyczyła umowy o pracę zakończonej w 2014 r., a została wypłacona w 2015 r. w trakcie trwania umowy o pracę zawartej w 2015 r., która trwa nadal?

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne, a "trzynastka" jest pomniejszona o usprawiedliwione okresy nieobecności w pracy takie jak choroba i 2 dni opieki nad dzieckiem.

Czy w przypadku wliczenia "trzynastki" do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ją uzupełnić do wysokości, jaką pracownik by otrzymał gdyby efektywnie przepracował całe 9 miesięcy w 2014 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX