Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma importuje samochody używane z USA w celu odsprzedaży. Sprzedawca wystawia fakturę za samochód, w której zawarte są koszty transportu samochodu z USA do portu w Gdyni. Agencja Celna w Gdyni w imieniu nabywcy zgłasza do izby celnej import, kalkuluje cło, akcyzą i VAT na podstawie faktury zakupu samochodu. Warunki dostawy w dokumencie PZC to CFR Gdynia. Po zapłacie przez naszą firmę VAT, cła i akcyzy na rachunek Izby Celnej samochód zostaje zwolniony. Wówczas zamawiamy transport - lawetę, która transportuje samochód do naszej siedziby w innym miejscy Polski. Firma transportowa wystawia fakturę ze stawką 23% VAT za przewóz auta na odcinku Gdynia - nasze miasto.

Czy do podstawy opodatkowania VAT w imporcie należy dodatkowo uwzględniać fakturę polskiej firmy transportowej za transport na odcinku Gdynia - siedziba firmy? (doszłoby do podwójnego opodatkowania)

Czy do podstawy opodatkowania VAT w imporcie należy włączyć wartość, którą płacimy agencji celnej za "obsługa portowa ładunku - przeładunek towaru w BCT Gdynia", do której agencja celna stosuje stawkę 0% VAT (opodatkowane)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?