Czy do określania ilości zużycia paliwa można korzystać z niezalegalizowanej wagi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy poziom dokładności 2 przy określaniu zużycia paliwa wg rozporządzenia w sprawie sposobu monitorowania wielkości emisji substancji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji dla przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, które znajduje się w grupie emisji A, ale chce się rozliczać jak instalacja z grupy B może być realizowany w następujący sposób?

Odczyty ilościowe z wagi zamontowanej na taśmociągu nawęglającym służą do wystawiania miesięcznych kwitów pobrania danej partii paliwa z magazynu (placu węglowego). Waga nie może być zalegalizowana, ponieważ jest to waga produkcji Czeskiej. Waga ta nie jest wzorcowana przez jednostkę akredytowaną, ani żadne laboratorium, lecz przez pracowników firmy, którzy ok. 4 razy do roku sprawdzają poprawność jej wskazań w następujący sposób:

Określoną ilość paliwa (znaną, np. cały wagon miału węglowego, którego waga jest podana przez dostawcę) przepuszcza się przez taśmociąg, (na którym jest zamontowana ww. waga) w celu nawęglenia kotła. Sumaryczne wskazanie wagi taśmociągowej - jej odczyt jest porównywany z tym, który podał dostawca (waga kopalniana węgla znajdującego się w wagonie lub samochodowa u dostawcy). Jeżeli odczyt z wagi jest większy lub mniejszy niż 5% zadeklarowanej wagi przez dostawcę wtedy do wagi wzywany jest producent do jej przeglądu, (co zdarza się bardzo rzadko, ponieważ waga ma dokładność ± 3%). Ponadto, co najmniej raz w miesiącu waga jest tarowana, a średnio raz na tydzień sprzątana wraz z taśmociągiem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX