Czy do obliczenia opłaty zmiennej za odprowadzanie do wód - wód opadowych i roztopowych można zastosować przepisy art. 552 ust. 2 pkt 1 pr.wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 września 2018 r.
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 21 września 2018 r.

PYTANIE

Czy do obliczenia opłaty zmiennej za odprowadzanie do wód - wód opadowych i roztopowych można zastosować przepisy art. 552 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr.wod.?

W pozwoleniu wodnoprawnym określona jest ilość wód opadowych przewidzianych do odprowadzania do rzeki w l/s (decyzja z 2009 r., brak retencji). Wody Polskie przesłały podmiotowi zobowiązanemu do uiszczania opłaty zmiennej oświadczenie do wypełnienia z prośbą o podanie ilości wód opadowych odprowadzonych do wód w pierwszym i drugim kwartale 2018 r. Podana ilość wód będzie użyta do obliczeń należnych opłat zmiennych. Podmiot nie posiada przepływomierza na odpływie wód opadowych do rzeki. Ilość odprowadzanych wód można oszacować tylko na podstawie obliczeń.

Czy podmiot powinien wystąpić do IMiGW o podanie ilości opadów w danym kwartale, a następnie z bilansu wód opadowych określić ilość wód odprowadzanych do rzeki?

Czy możliwe jest użycie danych z pozwolenia wodnoprawnego i czy konieczne jest uwzględnienie ilości dni deszczowych w danym kwartale (dane meteorologiczne z IMiGW)?

W jaki sposób podmiot powinien podać dane wejściowe do Wód Polskich w celu określenia ilości wód opadowych odprowadzanych do wód w danym kwartale?

Wysokość opłaty zmiennej za odprowadzanie do wód - wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych w granicach administracyjnych miast, ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, ilości odprowadzonych wód, wyrażonej w m3, i czasu, wyrażonego w latach z uwzględnieniem istnienia urządzeń do retencjonowania wody z terenów uszczelnionych oraz ich pojemności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX