Czy do obliczenia nominalnej mocy cieplnej z instalacji energetycznego spalania paliw wlicza się wszystkie źródła opalane gazem ziemnym i gazem skroplonym, które pracują w warunkach normalnej pracy instalacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 25 sierpnia 2021 r.

PYTANIE

W odpowiedzi na pytanie Czy gospodarstwo ogrodnicze może podlegać przepisom dotyczącym handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych?, QA 607287 mowa, że "do celów obliczeniowych dotyczących mocy cieplnej w instalacji spalania poziom mocy cieplnej oblicza się jako sumę nominalnej mocy cieplnej wszystkich stacjonarnych urządzeń technicznych, w których zachodzi spalanie, obejmujących w szczególności: wszystkie rodzaje kotłów, palników, turbin, podgrzewaczy, pieców, w tym pieców do kalcynacji, pieców do prażenia, suszarnie, silniki, ogniwa paliwowe, pochodnie gazowe. Przy obliczeniach nominalnej mocy cieplnej nie uwzględnia się stacjonarnych urządzeń technicznych o nominalnej mocy cieplnej poniżej 3 MW oraz stacjonarnych urządzeń technicznych wykorzystujących wyłącznie biomasę, przez które rozumie się stacjonarne urządzenie techniczne wykorzystujące paliwa kopalne wyłącznie podczas rozruchu lub wyłączeń (zob. uwaga 3 w załączniku 1 do u.s.h.u.e.)".

Czy należy rozumieć, że do obliczenia nominalnej mocy cieplnej z instalacji energetycznego spalania paliw (gdy analizujemy obowiązek podlegania pod handel emisjami) wlicza się wszystkie źródła opalane gazem ziemnym i gazem skroplonym (np. kotły parowe, nagrzewnice, pompy ciepła), które pracują w warunkach normalnej pracy instalacji?

Co zrobić z agregatem prądotwórczym uruchamianym 1 raz w tygodniu na 15 minut i pompą ppoż. uruchamianą 1 raz w tygodniu na 30 minut?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX