Czy do kosztów zaliczyć może jedynie 75% kosztów wynajmu samochodu zastępczego, a do przychodu 100% przyznanego odszkodowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnikowi w wyniku kolizji drogowej uszkodzono samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu. Samochód ten objęty jest dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Nie jest dla niego prowadzona kilometrówka dla celów VAT.  Z ubezpieczenia sprawcy wypadku zostało przyznane odszkodowanie. Rozliczenie nastąpiło bezgotówkowo. Faktura za naprawę samochodu została wystawiona na leasingodawcę, natomiast faktura za wynajem samochodu zastępczego na leasingobiorcę.

Czy leasingobiorca powinien zewidencjonować w KPiR fakturę za najem pojazdu zastępczego oraz przyznane na ten cel odszkodowanie?

Czy do kosztów zaliczyć może jedynie 75% kosztów wynajmu samochodu zastępczego, a do przychodu powinien 100% przyznanego odszkodowania?

Czy w tym przypadku podatnik ma prawo do skorzystania z wyjątku wykazanego w art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), według którego nie zalicza się do przychodów zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów?

Jak wspomniałam faktura za naprawę samochodu została wystawiona na leasingodawcę. Przy takim stanie rzeczy zakładam, że rozliczenie kosztu naprawy jak i odszkodowania z tego tytułu leży w gestii właściciela samochodu.

My nie wykazujemy tego u siebie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX