Czy do dochodu rodziny ubiegającej się o pomoc finansową na opał należy doliczyć pomoc finansową z tzw. tarczy antykryzysowej na podstawie ustawy COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do dochodu rodziny ubiegającej się o pomoc finansową na podstawie ustawy o pomocy społecznej należy doliczyć pomoc finansową Państwa z tzw. tarczy antykryzysowej dla firm na podstawie ustawy COVID-19 z dnia 2 marca 2020 r., dokładnie chodzi o:

a) pożyczka bezzwrotna ze środków Funduszu Pracy z art. 15zzd,

b) dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy na podstawie art. 15g;

c) dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – art. 15zzb,

d) zwolnienie z obowiązku opłacenia nieopłaconych składek osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 49 ubezpieczonych – art. 31zo?

Czy należy w przypadku tarczy antykryzysowej stosować art. 8 ust. 11 u.p.s., czyli jako jednorazowy dochód rodziny – dotyczy pożyczki bezzwrotnej art. 15zzd?

Czy dochód z art. 15g, 15zzb, 31o jako wsparcie dla firmy i nie wliczać go do dochodu rodziny?

Następnie zobowiązania finansowe zaciągnięte przez firmę oraz członków rodziny ubiegającej się o pomoc: pożyczki od osób prywatnych, pożyczki tzw. chwilówki, kredyty gotówkowe, czy należy doliczyć do dochodu stosując art. 8 ust. 11 ustawy o pomocy społecznej?

Pani X we wrześniu 2020 r. złożyła do OPS wniosek o pomoc finansową na opał. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej badany został dochód rodziny – art. 8. Rodzina trzyosobowa; Pani X pracuje – dostarczyła zaświadczenie o dochodach z pracy; córka studiuje – nie osiągnęła dochodu, mąż prowadzi działalność gospodarczą, którą zawiesił z dniem 31/08/2020 r. Pani X po wezwaniach dostarczyła dodatkowe dokumenty świadczące o dochodach rodziny m.in. z działalności gospodarczej męża – przychody z tarczy antykryzysowej COVID-19 – uzyskane od kwietnia do lipca 2020 r. (m.in. pożyczka bezzwrotna 5000 zł, czy zwolnienie ze składek ZUS) oraz wykaz zaciągniętych pożyczek i kredytów z okresu 12 m-cy sprzed złożenia wniosku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX