Czy dla przelewu burzowego komunalnej kanalizacji sanitarnej będzie także wymagana decyzja z art. 80 pr.wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy dla przelewu burzowego komunalnej kanalizacji sanitarnej będzie także wymagana decyzja z art. 80 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod.?

Zgodnie z art. 80 pr.wod. dopuszcza się wprowadzanie do wód lub do ziemi wód opadowych lub roztopowych z przelewów kanalizacji deszczowej lub ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2, o ile właściwy organ Wód Polskich ustali, w drodze decyzji, że takie dopuszczenie nie koliduje z celami środowiskowymi dla wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód. W rozpatrywanym przypadku przelew burzowy wykonano na kanalizacji sanitarnej. Ścieki są odprowadzane wylotem do rowu ziemnego, melioracyjnego. Autor operatu wyjaśnia, że inwestor nie występował o wydanie decyzji, o której mowa w art. 80 pr.wod., ponieważ na obszarze aglomeracji znajduje się kanalizacja rozdzielcza. Nie występuje na obszarze tej aglomeracji kanalizacja ogólnospławna. Wody opadowe dostające się do kanalizacji sanitarnej dopływają do niej w sposób niezamierzony w szczególności jako wody infiltracyjne oraz przez nieszczelności zamknięć studni rewizyjnych.

Czy taką kanalizację należy traktować jako sanitarną, skoro prowadzi inne wody niż ścieki bytowe i tym samym spełnia definicję kanalizacji ogólnospławnej?

Czy w takim wypadku winna być wydana decyzja z art. 80 pr.wod.?

A jeżeli przyjąć kwalifikację kanalizacji zgodnie z operatem jako tylko sanitarną, to czy na takiej kanalizacji dopuszczalne jest montowanie przelewu burzowego?

Jeżeli tak, to czy dla samej kanalizacji sanitarnej z przelewem także będzie wymagana decyzja z art. 80 pr.wod., czy też funkcjonowanie takiego przelewu może się odbywać bez uprzedniego uzyskania ww. decyzji, skoro przepis art. 80 pr.wod. nie przewiduje takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX