Czy dla instalacji cynkowania ogniowego, kwalifikowanej jednocześnie jako przedsięwzięcie z ust. 2 pkt 3 lit. c i ust. 2 pkt 7 r.i.p.z.ś., należy uznać obie działalności/procesy za główne w sytuacji publikacji konkluzji BAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy dla instalacji cynkowania ogniowego kwalifikowanej jednocześnie jako przedsięwzięcie z ust. 2 pkt 3 lit. c i ust. 2 pkt 7 załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z 27.08.2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1169) - dalej r.i.p.z.ś. należy uznać obie działalności/procesy za główne w sytuacji publikacji konkluzji BAT?

Zgodnie z art. 215 ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. organ właściwy do wydania pozwolenia dokonuje analizy warunków pozwolenia zintegrowanego niezwłocznie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej konkluzji BAT odnoszących się do głównej działalności danej instalacji, lecz nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia publikacji.

Czy w sytuacji gdy w instalacji cynkowania ogniowego zachodzą procesy obróbki powierzchniowej (odtłuszczanie, trawienie, topnikowanie) z pojemnością wanien procesowych przekraczającą 30 m3 oraz proces nakładania powłoki cynkowej dla wsadu powyżej 2 ton na godzinę, którąś z tych działalności należy uznać za wiodącą/główną, czy też uznać że obie działalności są główne?

Będzie to jedna instalacja, gdzie urządzenia połączone są technologicznie, a linia obróbki stali wykorzystywana jest dla potrzeb cynkowania ogniowego, niemniej jednak kwalifikowana do dwóch rodzajów przedsięwzięć zgodnie z załącznikiem do r.i.p.z.ś. ust. 2 pkt 3 lit. c i ust. 2 pkt 7.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX