Czy dla celów rejestracji w CRPA gmina powinna uwzględnić wyroby nabywane przez instytucję kultury, która nie jest objęta centralizacją rozliczeń w ramach podatku VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina jest zobowiązana do rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z ustawy z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym z uwagi na to, że jest pomiotem prowadzącym działalność gospodarczą i, a wykorzystywane przez nią wyroby akcyzowe korzystają ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 31a ust. 1 pkt 3 (wyroby węglowe) oraz art. 31b ust. 2 (wyroby gazowe).

Czy dla celów rejestracji w CRPA gmina powinna uwzględnić wyroby nabywane przez instytucję kultury (jednostkę organizacyjną gminy), która nie jest objęta centralizacją rozliczeń w ramach podatku VAT (nabywca na fakturze-instytucja kultury ze swoim NIP)? Czy przy nabywaniu wyrobów węglowych przez gminę (nabywca na fakturze-gmina z NIP gminy) na potrzeby OSP (zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 17.12.2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych koszty funkcjonowania OSP są pokrywane m.in. z budżetu JST) gmina korzysta ze zwolnienia z art. 31a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym przewidzianego dla organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (w odniesieniu do OSP) czy dla organu administracji publicznej (w odniesieniu do gminy jako nabywcy)? Analogicznie: czy przy nabywaniu wyrobów gazowych przez szkołę (nabywca na fakturze-gmina z NIP gminy, odbiorca-szkoła) gmina korzysta ze zwolnienia z art. 31b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym przewidzianego dla podmiotów systemu oświaty (w odniesieniu do szkoły jako odbiorcy), czy z art. 31b ust. 2 pkt 2 dla organu administracji publicznej (w odniesieniu do gminy jako nabywcy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX