Czy dla celów bilansowych wartością początkową nowego środka trwałego powinny być wartości początkowe dotychczas oddzielnych środków trwałych oraz naliczone od nich odpisy umorzeniowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka będąca podatnikiem CIT, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego posiada kilka odrębnie przyjętych środków trwałych, które jednak funkcjonalnie stanowią jeden środek trwały. Spółka dokonała zakupu dodatkowych elementów podobnych do już wcześniej przyjętych urządzeń stanowiących odrębne środki trwałe. Spółka chciała by połączyć je w jeden środek trwały, gdyż działają one w ramach jednego zespołu urządzeń. Zdaniem spółki z punktu widzenia ustawy o CIT było by to dopuszczalne poprzez sporządzenie LT na obecne środki trwałe i przyjęcie ich w pozostałej nieumorzonej wartości danego środka trwałego opierając się na art. 16g ust. 16 i 17 ustawy CIT.

Czy prowadząc księgi rachunkowe zgodnie z u.o.r. również można dokonać takiej operacji na podobnych zasadach i w wartościach przyjętych we wcześniejszym zdaniu, czyli czy będzie to zgodne z brzmieniem art. 31 ust. 1 u.o.r. a przyjęcie do zwiększenia środka trwałego nieumorzonej wartości wcześniej zlikwidowanych środków trwałych mieści się w art. 31 ust. 2 u.o.r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX