Czy diagnosta laboratoryjny może odmówić przyjęcia materiału do badań na cito, jeśli nie jest wstanie go wykonać przed końcem swojego czasu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 6 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 5 sierpnia 2019 r.

PYTANIE

Czy dopuszczalna jest praca diagnosty laboratoryjnego ponad 12 godzinny wymiar czasu pracy, w sytuacji konieczności wykonania badań na cito od których wyniku zależeć może zdrowie lub życie pacjenta?

Czy pracownik laboratorium może odmówić pozostania w pracy ponad swój wymiar czasu pracy, w sytuacji gdy od wyniku badania zależeć może zdrowie lub życie pacjenta?

Laboratorium diagnostyczne pracuje w godzinach 7:00 – 22:00. Poza tymi godzinami badania wykonywane są przez zewnętrzny podmiot. Pracownicy laboratorium pracują w 12-godzinnym systemie czasu pracy. Zdarza się, iż materiał do badań (zazwyczaj są to badania na cito, od których wyniku może zależeć zdrowie lub życie pacjenta) dostarczany jest około godziny 21:30 i pracownicy laboratorium odmawiają jego przyjęcia ze względu na brak możliwości wykonania badania w przewidzianym czasie pracy, tj. do 22:00.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX