Czy depozyt nieprzytomnego pacjenta złożony w szpitalu powinien zostać przekazany wraz z pacjentem do podmiotu leczniczego, do którego przekazywany jest pacjent?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do szpitala zostaje przyjęty nieprzytomny pacjent. Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30.07.2009 r. rzeczy wartościowe pacjenta zostały niezwłocznie przyjęte do depozytu. Pacjent podczas hospitalizacji nie odzyskał przytomności (co za tym idzie, nie wyraził dyspozycji odnośnie depozytu) oraz nie towarzyszy mu rodzina ani żadna osoba uprawniona, której informacja o depozycie zostałaby przekazana. Pacjent pozostający dalej nieprzytomny jest wypisywany z dotychczas leczącego go szpitala i przekazywany do innego podmiotu leczniczego celem kontynuacji leczenia.

Czy depozyt złożony w szpitalu powinien zostać przekazany wraz z pacjentem do podmiotu leczniczego, do którego przekazywany jest pacjent?

Czy może powinien on zostać w dotychczas leczącym go szpitalu do momentu aż odbierze go uprawniona osoba?

Co się dzieje z depozytem pacjenta, który w czasie przyjęcia był nieprzytomny i podczas całej hospitalizacji nie odzyskał przytomności, czyli nie wyraził swojej woli odnośnie depozytu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX