Czy decyzję powinien wydać organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby częściowo ubezwłasnowolnionej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W styczniu 2019 r. został przekazany do tutejszego organu z organu dotychczas właściwego wniosek opiekuna prawnego strony o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego dla całkowicie ubezwłasnowolnionej strony. Powodem przekazania wniosku była zmiana miejsca zamieszkania opiekuna prawnego, który zamieszkał na terenie naszej gminy.

W lutym 2019 r. została wydana decyzja na niepełnosprawną Stronę, reprezentowaną przez jej opiekuna prawnego, o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego (decyzja nieostateczna). Dzień po odbiorze tej decyzji, osoba reprezentująca stronę stwierdziła, że od ubiegłego roku nie jest już opiekunem prawnym, lecz kuratorem ww. osoby niepełnosprawnej, częściowo ubezwłasnowolnionej (która zamieszkuje w DPS w innej gminie). O tych zmianach kurator nie poinformował dotychczasowego organu, ale postanowienie o kurateli znajduje się w aktach innej sprawy o wypłatę wynagrodzenia za opiekę w innej sekcji tutejszego ośrodka.

Czy w sprawie nadal jest właściwy tutejszy organ?

W jakim trybie zmienić oznaczenie strony decyzji, ewentualnie sprostowanie błędu pisarskiego, bo ostatecznie postanowienie to było w ośrodku i realizacja tej decyzji przez tutejszy organ?

Czy też wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, decyzję lutową należy przekazać do realizacji do gminy, na obszarze której mieszka w DPS niepełnosprawny z racji tego, że jest tylko częściowo ubezwłasnowolniony?

W jakim trybie uchylić wówczas decyzję lutową i przekazać wniosek, czy też po zmianie oznaczenia strony decyzji lutowej, przekazać ją do realizacji do innej gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX