Czy decyzja o ukaraniu sprawcy nielegalnej wycinki drzewa powinna być przekazana przesłuchiwanym w postępowaniu świadkom?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie działki będącej własnością gminy wycięto drzewa. Sąsiadka mieszkająca obok przedmiotowej działki złożyła do starosty skargę odnośnie wycinki. Starosta sprawdził w swoich zasobach archiwalnych i ustalił, że nie wydawał zezwolenia gminie na wycinkę. W myśl powyższego starosta zwrócił się na policję o pomoc w ustaleniu podmiotu, który dopuścił się wycinki. Policja to ustaliła. Następnie starosta wszczął postępowanie administracyjne zmierzające do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za wycinkę drzew bez wymaganego zezwolenia, zawiadamiając ustalony przez policję podmiot i właściciela działki - gminę. W celu ustalenia gatunku i obwodów drzew konieczne jest przesłuchanie świadków, gdyż nie ma śladu po drzewach, wykarczowane również zostały pnie drzew. Jako świadków organ wziął sąsiadów działki, z której wycięto drzewa. Łącznie przesłuchiwani będą: właściciel działki, na której rosły drzewa, podmiot ustalony przez policję i właściciele sąsiednich działek.

Czy po przesłuchaniu i po ustaleniach dalsze czynności typu zawiadomienie o zakończeniu postępowania i decyzja powinny być skierowane do przesłuchiwanych świadków?

Czy osoby te stają się stronami postępowania i należy je informować o dalszych etapach prowadzonego postępowania?

Czy zeznania wszystkich świadków/stron dla organu prowadzonego postępowanie są tak samo wiarygodne?

Czy do naliczenia kary wystarczy, że zeznania co najmniej dwóch wezwanych będą taki same?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX