Czy decyzja dotycząca zasiłku okresowego nadal pozostaje w mocy, a zawieszeniu ulegnie ewentualnie termin 60 dni na dostarczenie orzeczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 9 u.p.s. z uwagi na art. 15 zzr i art. 15 zzs ustawy ws. zwalczania COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani legitymowała się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i pobierała zasiłek stały. Orzeczenie utraciło ważność w lutym 2020 roku, a więc jeszcze przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii.

Pani w lutym 2020 roku złożyła wniosek o przyznanie zasiłku stałego na kolejny okres. Do wniosku załączyła potwierdzenie złożenia nowego wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.

W związku z tym zastosowano procedurę z art. 106 ust. 7 i ust. 8 ustawy o pomocy społecznej, tj. wszczęto postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego, zawieszono je do dnia dostarczenia orzeczenia o niepełnosprawności oraz na okres zawieszenia postępowania przyznano z urzędu zasiłek okresowy.

Czy ze względu na wprowadzenie art. 15h ust. 4 w zw. z ust. 1 pkt 1 ustawy ws. zwalczania COVID-19 należy wzruszać ww. decyzje?

Jeśli tak, to w jakim trybie?

Czy też decyzja ws. zasiłku okresowego nadal pozostaje w mocy, natomiast zawieszeniu ulegnie ewentualnie termin 60 dni na dostarczenie orzeczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej z uwagi na art. 15 zzr i art. 15 zzs ustawy ws. zwalczania COVID-19?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX