Czy darowizna udziału w gruncie w formie aktu notarialnego przez żonę na rzecz męża korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 23 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą JDG zamierza sprzedać część działki zabudowaną wiatą magazynową. Grunt został nabyty w 2000 r., przez małżeństwo (wspólność majątkowa). Małżonkowie są przedsiębiorcami prowadzącymi osobne JDG. Grunt był wykorzystywany w JGD każdego z małżonków, ale nigdy nie był ujęty w ewidencji środków trwałych. W 2007 r. małżonkowie dokonali rozdzielności majątkowej, skutek której stali się współwłaścicielami nieruchomości w udziałach po ½. W 2014 r. przedsiębiorca (mąż) w ramach swojej JDG wybudował i przyjął do ŚT wiatę magazynową na wskazanym gruncie. W 2021 r. jeden z małżonków (żona) chce darować mężowi ½ udziałów w gruncie poprzez dokonanie podziału majątku wspólnego w formie aktu notarialnego. Następnie w 2021 r. przedsiębiorca (mąż), planuje sprzedać działkę wraz z wiatą magazynową.

Czy w przypadku wskazanej darowizny, a następnie sprzedaży w krótkim odstępie czasu, obowiązuje zwolnienie darowizny z podatku od spadków i darowizn? Czy należy małżonek ma obowiązek zgłosić fakt otrzymania darowizny do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.

W omawianym przypadku obowiązuje zwolnienie darowizny z PSiD (grupa zero), sprzedaż nie wpływa na prawo do zwolnienia. Z uwagi na fakt, że darowizna zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, więc notariusz przesyła akt notarialny do właściwego organu skarbowego, małżonek nie ma obowiązku samodzielnego zgłoszenia otrzymania darowizny.

Czy zaproponowana odpowiedź jest poprawna? Czy należy uznać inaczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX