Czy częściowo odpłatny podnajem lokali mieszkalnych pracownikom korzysta ze zwolnienia z oskładkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownikom mieszkającym daleko od miejsca pracy pracodawca umożliwia podnajem lokali mieszkalnych celem zakwaterowania od poniedziałku do piątku, przy czym odpłatność za podnajem ustalona jest dla pracowników w cenach preferencyjnych, co również wynika z regulaminu wynagradzania.

Ponieważ uważamy, że są spełnione warunki wskazane w § 2 pkt 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdzie mowa o zwolnieniu z oskładkowania korzyści materialnych wynikających m.in. z regulaminów wynagradzania, a polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług, to wyłączyliśmy kwotę nieodpłatnego świadczenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP.

Niepokoją nas jednak pojawiające się w komentarzach opinie, że ze zwolnienia korzystać można jedynie przy spełnieniu warunku, że wynajmowany lokal jest własnością pracodawcy. Takiego zdania są też niektóre oddziały ZUS, wydając interpretacje indywidualne.

Nie widzimy uzasadnienia takiego stanowiska w obowiązujących przepisach prawnych, dlatego zwracamy się z prośbą o informację, czy jest to stanowisko prawidłowe – a jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna stosowania tego warunku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX