Czy czas na oczekiwanie zwrotu korespondencji od operatora pocztowego można zaliczyć do "okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2019 r.

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Organ nie wydał decyzji w terminie określonym w art. 35 ust. 6 pkt 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., ze względu na złożoność sprawy m .in. zawiadomienie o wszczęciu postępowania, postanowienia do uzupełnienia dokumentacji (art. 35 ust. 3 pr. bud.), zawieszenie i podjęcie postępowania na wniosek inwestora, zawiadomienie o zebraniu materiałów przed wydaniem decyzji (art. 10 par. 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.). W postępowaniu było dużo stron postępowania (kilkanaście), z czego jedna ze stron nie odbierała korespondencji i korespondencja wracała z adnotacją "zwrot - nie podjęto w terminie", a tut. organ uznał doręczenie za dokonane w myśl art. 44 par. 4 k.p.a. W związku z powyższym postępowanie wydłużyło się o kilkanaście dni w związku z oczekiwaniem od operatora pocztowego zwrotu korespondencji.

Czy czas na oczekiwanie zwrotu korespondencji od operatora pocztowego można uznać za przesłankę określoną w art. 35 ust. 8 pr. bud. tj. zaliczyć do "okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu"?

Czy jeżeli jedna ze stron wniosła uwagi do postępowania, które wymagały dokonania wyjaśnień i uzupełnień dokumentacji przez inwestora, można uznać za przesłankę określoną w art. 35 ust. 8 pr. bud.?

Czy o ten czas (niezależny od organu) można wydłużyć przedmiotowe postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX