Czy czas dojazdu na miejsce podróży służbowej jest wliczany do czasu pracy pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak poprawnie rozliczyć delegację służbową radcy prawnego w jednostce samorządowej, który pracuje w zadaniowym systemie czasu pracy na 1/2 etatu?

Wtorki i czwartki pracuje w siedzibie pracodawcy. We wtorek musi udać się do Krajowej Izby Odwoławczej. Od miejsca pracy do Warszawy ma ok 360 km. Aby być na godz. 10 w Izbie musi wyjechać ok 4 rano (pkp). Pora nocna w jednostce jest do 6.00 rano.

Czy czas podróży służbowej do Warszawy powinniśmy zaliczyć do czasu pracy mając na uwadze art. 18 ustawy o radcach prawnych, że do czasu pracy radcy prawnego zalicza się także czas niezbędny do załatwiania spraw poza lokalem jednostki organizacyjnej, w szczególności w sądach i w innych organach, oraz czas przygotowania się do tych czynności oraz policzyć wynagrodzenie za pracę w porze nocnej?

Czy godziny nadliczbowe nie wystąpią zważywszy na fakt, że czas dojazdu nie jest wliczany do czasu pracy chyba że wykonuje pracę?

Czy odbywając podróż służbową pociągiem, pracownik przygotowując się do spotkania, np czytając czy przygotowując notatki, traktuje się jako wykonywanie pracy w podróży służbowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX