Czy cywilna jednostka medycyny pracy może udzielać świadczeń z zakresu medycyny pracy osobom zatrudnionym/pozostającym w stosunku służbowym w jednostkach podległych/nadzorowanych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego ds. wewnętrznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy cywilny podmiot leczniczy, będący podstawową jednostką medycyny pracy, może udzielać świadczeń zdrowotnych z dziedziny medycyny pracy osobom zatrudnionym lub pozostającym w stosunku służbowym w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego ds. wewnętrznych (chodzi o jednostki wojskowe i policyjne)?

Czy świadczeń tych mogą udzielać wyłącznie jednostki i zakłady określone w przepisach wydanych na podstawie art. 27 ustawy o służbie medycyny pracy?

W ostatnich latach jednostki wojskowe i policyjne będące pracodawcami przeprowadzają w trybie przepisów o zamówieniach publicznych postępowania o zamówienia publiczne na wykonywanie badań profilaktycznych pracowników cywilnych, żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, wyłaniając w nich jako wykonawców podmioty cywilne, które nie zostały utworzone przez wyżej wskazanych ministrów.

Czy takie postępowanie jest prawidłowe i dopuszczalne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX