Czy córce można przyznać świadczenie pielęgnacyjne na matkę, która ma znaczny stopień niepełnosprawności i pozostaje w związku małżeńskim?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Dotyczy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Osoba ubiega się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na matkę.

Matka ma znaczny stopień niepełnosprawności od urodzenia. Osoba z orzeczeniem jest w związku małżeńskim. Mąż opiekuje się chorym synem, który wymaga całodobowej opieki. Syn ten jest osobą leżącą. W związku z tym, mąż nie jest w stanie sprawować opieki również nad żoną. Jedyną osobą, która może sprawować całodobową opiekę nad matką jest córka. Córka złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

Organ pierwszej instancji odmówił przyznania świadczenia. Powodem odmowy jest fakt, że mąż osoby wymagającej opieki nie ma ustalonego znacznego stopnia niepełnosprawności i wedle ustawy, to jemu w pierwszej kolejności przysługuje świadczenie pielęgnacyjne na żonę.

Od decyzji osoba ubiegająca się o świadczenie złożyła odwołanie do organu drugiej instancji. W odpowiedzi Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Tutejszy ośrodek po przeanalizowaniu sytuacji rodziny oraz po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego stwierdza, że faktycznie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje córce, która mieszka z matką i opiekuję się nią całodobowo.

Czy i na jakiej podstawie prawnej możemy przyznać świadczenie pielęgnacyjne osobie ubiegającej się?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX