Czy brak zgody na zmianę pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 155 k.p.a. ma być wyrażony wprost?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mam pytanie odnośnie do wyrażenia zgody stron na zmianę decyzji. Starosta prowadzi postępowanie o zmianę pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z ujęcia składającego się dotychczas z dwóch studni, oznaczonych jako nr 1 i nr 2. Zmiana dotyczy "uruchomienia" nowej studni na ujęciu, oznaczonej jako nr 3, która będzie eksploatowana (w ramach zatwierdzonych zasobów tego ujęcia) zamiast studni nr 2 – ta została wyłączona z eksploatacji. Wielkość poboru wód nie ulega zmianie. Starosta zwrócił się do stron postępowania o wyrażenie zgody na zmianę tej decyzji. Jednak regionalny zarząd gospodarki wodnej (będący stroną postępowania) w piśmie napisał, że cyt.: "Z racji daleko idącej zmiany pozwolenia, właściwym będzie wygaszenie dotychczasowego pozwolenia na pobór wód i wydanie nowej decyzji w tym zakresie". Jednakże właściciel ujęcia nie chce nowego pozwolenia.

Czy brak zgody ma być wyrażony wprost, tzn. w formie zapisu "nie wyrażam zgody na zmianę decyzji", a wszelkie inne formy zapisu (m.in. taka, jak w piśmie RZGW) mogą być uznane za brak sprzeciwu wobec zmiany decyzji?

W udzielanych odpowiedziach można przeczytać, że zgoda ma być wyrażona wprost, stąd interesuje mnie opinia w kwestii formy braku zgody.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX