Czy brak decyzji wydanej na podstawie art. 80 pr.wod. do wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie do wód lub do ziemi ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej jest brakiem formalnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Czy brak decyzji wydanej na podstawie art. 80 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod. do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do wód lub do ziemi ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej jest brakiem formalnym?

Czy przy nieprzedłożeniu takiej decyzji, mimo skutecznego wezwania do uzupełnienia wniosku i upłynięcia terminu, można wniosek o wydanie pozwolenia pozostawić bez rozpatrzenia zgodnie z art. 64 § 2 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) - dalej k.p.a.?

Czy można zawiesić postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na podstawie art. 98 § 2 k.p.a. do czasu wydania ostatecznej decyzji z art. 80 pr.wod., jeżeli wystąpi o to wnoszący?

Wnioskodawca wniósł o wydanie decyzji z art. 80 pr.wod. i wydanie nowych pozwoleń wodnoprawnych na zrzut ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków oraz na zrzut ścieków z przelewu burzowego z uwagi na upływający termin dotychczasowego pozwolenia twierdząc, że uzyskanie rozstrzygnięcia z art. 80 pr.wod. jest możliwe w postępowaniu prowadzonym na podstawie wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego i rozstrzygnięcie tej kwestii powinno nastąpić łącznie z wnioskowanym pozwoleniem, ponieważ kwestia odprowadzania ścieków oczyszczonych i funkcjonowanie przelewu są uregulowane łącznie w dotychczasowym pozwoleniu wodnoprawnym, a sam przelew jest powiązany funkcjonalnie z oczyszczalnią ścieków. Ponadto wskazał, że nie istnieją przepisy, które sprzeciwiają się takiemu prowadzeniu postępowania, a wezwanie z art. 64 § 2 k.p.a. do przedłożenia decyzji do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest nieuprawnione, bo w art. 407 ust. 2 pr.wod. nie zawarto takiego wymogu i wniosek spełnia wymogi formalne. W ocenie organu decyzja z art. 80 pr.wod. i wydanie pozwolenia wodnoprawnego stanowią odrębne zagadnienia i winny być prowadzone w odrębnych postępowaniach, gdyż ich rozstrzygnięcia opierają się na różnych podstawach prawnych, stąd i wnioski o wydanie decyzji powinny być weryfikowane odrębnie pod względem formalnym i przy ich niespełnieniu (brak uzupełnień) pozostawione bez rozpatrzenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX