Czy bracia ze względu na prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy mogą zostać zwolnieni z obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania ojca w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2022 r.

PYTANIE

Strona przebywa w domu pomocy społecznej. Z wywiadu środowiskowego wynika, że ma 4 osoby zobowiązane do alimentacji (dzieci). Dwie młodsze córki dysponują prawomocnym wyrokiem sądu rejonowego z 2011 roku, z którego wynika, że ojciec został uznany winnym znęcania się psychicznego i fizycznego nad małoletnimi córkami, został skazany na karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 64a u.p.s. córki osoby kwalifikują się do zwolnienia z wnoszenia odpłatności za pobyt ojca w DPS. Pozostali dwaj synowie w chwili postępowania sądowego byli pełnoletni, nie prowadzili już wspólnego gospodarstwa domowego z ojcem. Nie posiadają wyroków sądowych dotyczących stosowania przemocy wobec nich. Nie miał ograniczonej władzy rodzicielskiej wobec nich.

Czy w tym przypadku, można zastosować art. 64a u.p.s. mówiący, iż "osobę (...) zwalnia się całkowicie z opłaty, na jej wniosek, pod warunkiem, że przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona albo prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica"?

Dyskusyjny jest końcowy fragment, dotyczący małoletniego rodzeństwa.

Czy bracia ze względu na prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę ich małoletniego rodzeństwa - w tym przypadku sióstr - mogą zostać zwolnieni z obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania ojca w DPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX