Czy blok współspalający 3 rodzaje paliw będzie klasyfikowany jako współspalarnia odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2021 r.

PYTANIE

W elektrociepłowni opalanej węglem planuje się wybudowanie bloku energetycznego współspalającego paliwo alternatywne RDF oraz węgiel i biomasę. Istnieje możliwość współspalania RDF z węglem i biomasą jednocześnie lub spalania samego węgla lub współspalania tylko RDF i węgla lub współspalania tylko RDF i biomasy. Paliwo RDF będzie to paliwo wytworzone z odpadów niebędących odpadami niebezpiecznymi. W bloku nie będą spalane odpady komunalne zmieszane. Główna masa paliwa RDF to odpady o kodach z grupy 19: m.in. 19 12 10 i 19 12 12. Paliwo to może być wytworzone zarówno w procesie mechanicznej obróbki odpadów komunalnych jak również mechanicznej obróbki odpadów przemysłowych innych niż niebezpieczne. Gospodarka wodno-ściekowa będzie ściśle powiązana z gospodarką wodno-ściekową funkcjonującej elektrociepłowni.

Czy taki blok współspalający 3 rodzaje paliw (węgiel, biomasa i RDF) będzie klasyfikowany jako współspalarnia odpadów?

Czy współspalarnią odpadów stanie się cała elektrociepłownia czy tylko nowy blok?

Czy pozwolenie na przetwarzanie odpadów będzie stanowiło element pozwolenia zintegrowanego całej elektrociepłowni, czy też taki blok powinien uzyskać niezależne oddzielne pozwolenie zintegrowane?

Jak w świetle wymagań związanych z handlem uprawnieniami do emisji należy traktować tę instalację zgodnie z załącznikiem nr. 1 dyrektywy ETS?

Czy wymaga ona oddzielnego zezwolenia na emisję GHG?

Czy emisja CO2 ze spalania RDF w tej współspalarni jest traktowana analogicznie jak emisja ze spalania paliw kopalnych?

Czy w przypadku gdyby spalane były tylko i wyłącznie RDF i biomasa, to instalacja mogłaby nie być objęta EU ETS?

Czy poza obowiązkiem spełnienia standardów emisyjnych jak dla współspalarni odpadów, zatrudnienia kierownika spalarni oraz obowiązkami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rozwoju z 21.01.2016 r. w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami powstałymi w wyniku tego procesu (Dz.U. z 2016 r. poz. 108) – istnieją inne specyficzne wymagania z obszaru ochrony środowiska dla takiej współspalarni odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX