Czy błędne wprowadzenie do programu księgowego danych, niezgodnych z przedstawionymi fakturami przesądza wadliwości całej... - OpenLEX

Czy błędne wprowadzenie do programu księgowego danych, niezgodnych z przedstawionymi fakturami przesądza wadliwości całej ewidencji?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2012 r.

PYTANIE

Otrzymano fakturę zakupu VAT o wartościach: netto 100 zł, VAT 8% = 8 zł. Wprowadzając fakturę do programu księgowego omyłkowo wpisano kwotę netto 100 zł do kolumny netto dotyczącej stawki 23%, tym samym program z automatu do rejestru VAT wpisał netto 100 zł, VAT 23% = 23 zł (czego niestety nie zauważono). Tym samym, została odliczona kwota VAT w wysokości 23 zł zamiast 8 zł (tak jak było na fakturze).

Czy taka nieumyślna pomyłka może być powodem uznania ewidencji VAT za wadliwą?

Czy został tu naruszony przepis art.109 ust.3 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?