Czy biorąc pod uwagę odrębność instalacji wnioskujący winien określić rodzaje emitowanych substancji oraz wielkości emisji dla każdej z tych instalacji z osobna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zgłosiła wniosek o wydanie pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza dla dwóch odrębnych instalacji znajdujących się na terenie tego samego zakładu. W tym zakresie wnioskujący skorzystał z dyspozycji art. 181 ust. 1a ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś. Obie instalacje eksploatowane w w/w zakładzie odprowadzają zanieczyszczenia do powietrza tym samym emitorem. W związku z powyższym przy określaniu wielkości emisji dopuszczalnej we wniosku, wnioskodawca określił wyłącznie emisję łączną z emitora E-01 bez rozdzielenia tej emisji na emisje pochodzące z każdej z w/w instalacji z osobna.

Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

Czy też - biorąc pod uwagę odrębność instalacji - wnioskujący winien określić rodzaje emitowanych substancji oraz wielkości emisji (zarówno chwilowej - maksymalnej dopuszczalnej w kg/h, jak i rocznej w Mg/rok) dla każdej z tych instalacji z osobna?

Na taką interpretację wskazuje przepis art. 224 ust. 2 pkt 1 i 2 p.o.ś., którego brzmienie pozwala przyjąć stanowisko, że we wniosku o wydanie pozwolenia oraz w samym pozwoleniu należy określić dopuszczalne wielkości emisji (wyrażonej w kg/h) dla każdego źródła powstawania i miejsca wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza z osobna oraz emisji rocznej (wyrażonej w Mg/rok) dla każdej instalacji odrębnie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX