Czy biogazownia rolnicza o mocy 1,5 MW wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy biogazownia rolnicza o mocy 1,5 MW wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?

Jeżeli tak, jaki powinien być zakres raportu?

Biogazownia zgodnie z danymi, jakie podaje wnioskodawca jest przedsięwzięciem, które należy zakwalifikować do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 47 i 82 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś.

Podstawowym surowcem dodawanym w procesie fermentacji beztlenowej będzie gnojowica trzody chlewnej wymieszana ze słomą z kukurydzy oraz woda opadowa i z placu magazynowego. W przypadku niedoboru słomy lub kiszonej słomy stosowane będą inne komponenty uzupełniające: obornik, kiszonka z traw, pomiot kurzy, wysłodki, pulpa ziemniaczana oraz produkty i półprodukty z produkcji roślinnej, spożywczej i produkcji pasz. Wszystkie surowce w biogazowni stosowane będą w pełni opcjonalnie, to znaczy: wspólnie, osobno lub wymiennie względem siebie, w zależności od dostępności na rynku. Czas retencji i obciążenie zbiornika ładunkiem mieszanki biomasy w zbiorniku fermentacyjnym będzie dostosowane do rodzaju wsadu tak, aby zagwarantować jego pełny rozkład. Zadaniem biogazowni rolniczej będzie:

·

produkcja biogazu w procesie fermentacji metanowej (beztlenowej),

·

oczyszczanie i uszlachetnianie biogazu do postaci biometanu,

·

zagospodarowanie uszlachetnionego biometanu poprzez 2 następujące rozwiązania: produkcja paliwa w postaci sprężonego biometanu i sprzedaż do odbiorców zewnętrznych, produkcja paliwa w postaci skroplonego biometanu i sprzedaż do odbiorców zewnętrznych,

·

oczyszczanie i sprężanie dwutlenku węgla oraz sprzedaż do odbiorców zewnętrznych (opcjonalnie).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX