Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2006 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2005 r.

PYTANIE

Czy biegły sądowy (zarejestrowany podatnik VAT), wykonujący opinie na rzecz Policji, może odliczyć VAT od wydatków związanych z wykonywaną usługą np. z faktury VAT dokumentującej naprawę prywatnego samochodu osobowego, który jest wykorzystywany do dojazdów na miejsce opiniowanego zdarzenia?

Wątpliwość budzi fakt, że czynności biegłych sądowych są uznawane za czynności wykonywane osobiście w podatku dochodowym od osób fizycznych i zamiast kosztów ustalanych na podstawie wydatków, płatnik zaliczki na podatek dochodowy (Policja) stosuje zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (20%). Czy w sytuacji, gdy stosowane są zryczałtowane koszty uzyskania przychodu nie pojawi się zarzut braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z uwagi na art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - jeżeli stosuje się ryczałtowe koszty to nie można już stosować kosztów ustalonych na podstawie wydatków.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?