Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instytucja kultury - teatr w roku 2020 organizował w swojej siedzibie koncert. Usługa była odpłatna i polegała na wykupieniu biletu wstępu. Sprzedaż była opodatkowana - VAT należny. Oczywiście teatr poniósł przed wydarzeniem koszty związane z uruchomieniem koncertu - tutaj od zakupu odliczył VAT naliczony (ale odliczenie było dokonane wskaźnikiem proporcji - bo taki obowiązuje w jednostce na podstawie art. 90 ustawy o VAT). Podczas wydarzenia koncert był dodatkowo nagrany. Teraz teatr chciałby udostępnić to nagranie bezpłatnie w internecie. Udostępnienie będzie w 100% związane z działalnością teatru (w celach reklamy, promocji, przyciągnięcia widzów).

Czy bezpłatne udostępnienie nagrania z koncertu podlega opodatkowaniu VAT?

Czy w związku z udostępnieniem nieodpłatnym należy liczyć prewspółczynnik VAT - art. 86 ust 2a? Moim zdaniem nie, biorąc pod uwagę art. 8 ust 2 oraz art. 8 ust 2 pkt 2, jednak nie jestem pewien czy mam rację.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?